13 Şubat 2017 Pazartesi

Misafir ağırlamak için

Misafir ağırlamak için ne yapmalıyız?
Bu soru tabi ki bu misafirin kim olduğuna, nereden geldiğine, kaç kişi olduklarına, yaşının kaç olduğuna, aile mi yoksa bekar mı olduğu gibi pek çok farklı parametreye göre değişen bir cevabı içerir.

Bu konuda çeşitli fikirleri ve kendine göre belirli yöntemi olanlar vardır.  Bazı kişiler kebapçıya diğerleri müzelere bir başkaları da eğlence yerlerine götürür misafirlerini. Tabi ki götürülen yerler misafirin yukarıda bahsedilen özelliklerine göre de değişir.

Misafir aynı şehirden akşam ziyaretine yemeğe ya da çaya geldiyse  muhabbet zaten ev içinde geçecektir ve çok fazla bir atraksiyon şansı yoktur. lakin misafir şehir dışında geldiyse ve şehri de tanımayan bir aileyse ne yapacaksınız?

İşte bu konuda size bir kaç öneri vereceğim. En önemlisini de sona saklayacağım. Sonuna kadar okuyun çünkü işin sırrı bir bütün olmakla birlikte vurucu kısmı sonuç bölümünde.

1. Gelen misafiri öncelikle dinlenmesi için makul bir süre tanıyın. Gelen kişinin gelir durumu, kültür seviyesi ve manevi durumunu dikkate alarak yani empati yaparak iletişim kurunuz. Ama kesinlikle sempati yaparak değil.
Yani şehirde yaşayan bir aileyseniz ve köyden bir köylü aile sizi ziyarete geldiyse ona onun anlayacağı dilden en önemlisi muhabbetle ve samimice yaklaşınız. Ona onu aşağılayacak şekilde bir üslup takınmayınız. Şehirli olmayı bir üstünlüklük gibi kullanmaya çalışmayınız, şehri övmeye, kendiniz üstün bir vatandaşmış gibi göstermeye çalışmayınız. (Öyle de değil zaten). 

Hoş sohbet ve yeterli dinlenmeden sonra özellikle misafirinize görmek istediğiniz yerler var mı diye bir sorun, varsa onları oraya muhakkak götürün. Siz bir ateist olabilirsiniz ama misafiriniz cami türbe gezmek istiyor olabilir. Mutlaka götürmelisiniz ve gittiğiniz yerlerde de sıkılmadan muhabbetle onlarla birlikte orayı incelemeli ve keyfini sürmelisiniz.

Yemeğe mi götüreceksiniz, kalkıp çok lüks bir yere götürmeyiniz, nasıl bir şey yemek istediklerini özellikle istedikleri bir şey olup olmadığını sorarak hareket ediniz.

Genel olarak misafirinizi ilginizle, hürmetinizle ezmeyiniz. Çok abartmayınız. Tabi ki hiç ilgisiz de davranmayınız. En önemlisi şudur ki misafiriniz sizin yanınızda çok rahat etmeli, kendi evinde gibi hissetmelidir. Yani sofradan kalktıktan sonra onu size teşekkür etmek zorunda bırakmayacak kadar dengeli olmalısınız. Misafirle ilgileneceğim diye onu eksiklendirmeyiniz. Unutmayın önemli olan misafir olması değil onun sizinle bir ömür arkadaş olmasıdır. Doğru bir ilişkiyi samimiyeti devam ettirmektir.

0 yorum:

Yorum Gönder

Text Widget

Copyright © Azbilinir Published By Gooyaabi Templates | Powered By Blogger

Design by Anders Noren | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com