20 Ocak 2017 Cuma

Otostopla Gezmek İsteyenler İçin Altın Tavsiyeler


Özellikle öğrencilerin şehir içi ve şehirler arası mesafeleri kat etmek için kullandıkları en önemli yöntemlerden birisidir otostop. Şehir içinde otostopla bir yerden bir başka yere gitmek için çok fazla özel bir öneriye gerek yoktur. Genelde 2 kişi ve üzeri, okul güzergahında ve güvenilir yerlerde yapılır nihayetinde. Ama şehirler arası otostop yapmak isteyenler için hayat kurtaran çok önemli önerilere kulak verilmesinde fayda vardır.
Ekibimizde 19 Bin km otostop yaparak Avrupayı ve bütün Türkiyeyi gezmiş kişiler olduğunu da var sayarsak, böyle bir yazının pek çok kişinin ilgisini çekeceğini düşündük.


Otostop yapacaklar için altın tavsiyeler:

1- Çıkarken en az 2 kişiye bilgi veriniz: 
Otostopa çıkmadan önce nereden nereye gittiğinizi, güzergahınızı, tahmini varış zamanınızı muhakkak 2 kişiye bildiriniz.
2- Otostopu mümkünse 2 kişi olarak yapınız. Tek kişi korunaksız görünmenize, 3 kişi de caydırıcı görünmenize neden olacaktır.
3- Yanınıza sırt çantası tertibatından (mat, tulum, çadır vs) başka mümkünse bir şey bulunmasın. Eşyalarınızın çok olması sizi arabasına alacak kişi tarafından caydırıcı olabilir. Sırt çantanız mümkünse sırtınızda olmasın, sırtınızda bulunan çanta araç sahibine yürüyor mesajı verecektir. Bir elinizle sırt çantanız tutarken diğer elinizle otostop çekiniz (şoföre, araç durduğunda en kısa sürede araca binebilir durumda olduğunuzu hissettirmelisiniz).
4. Şehirden dışarıya çıkınız ama çok dışında da olmayınız. Şehir dışına doğru ismi cismi belli olan kaliteli yakıt istasyonlarının çıkışında uygun bir konumda çekilen otostop en etkili ve sağlıklı otostoplardandır. Otobanda otostop çekmeyiniz. Otobana çıkmadan önce çekiniz.
5- Her araca otostop çekmeyiniz. Tofaş grubu, çakal araçlarından uzak durunuz. Unutmayın çok pahalı araçlar ve çok ucuz araçlar risklidir. Mümkünse memur aracı niteliğindeki, focus, mondeo, asrta, corsa, polo, golf, jetta vs gibi araçlara otostop yapnız.Tır-Kamyon vs araçlara çok zorda kalmadıkça otostop çekmeyiniz.
6- Araca binmeden önce araç sahibini iyi analiz ediniz. Nereye gittiğini sorun. ilk cevabı her zaman araç sahibinin vermesini sağlayın.Gideceğiniz yere varmanızda katkısı olacak ve uygun bir lokasyona ulaşacaksanız ve araç sahibinin güvenli olduğuna kanaat getirirseniz araca binin.
7- Unutmayın sizi araca alan arkadaşınız değildir, aşırı samimi ve korunmasız davranmayınız. Araçta uyumayınız, mümkünse şoförün verdiği bir şeyi yeyip içmeyiniz.

8- Diyelim ki yalnız otostop yaptınız ve bir araca binmiş bulundunuz ve ola ki tedirgin oldunuz, şoförün yanında daha önceden bilgi verdiğiniz kişiyi arayınız ve şoförün duyacağı şekilde onu da rencide etmeden araçla ilgili bilgi veriniz. Araç bilgilerinizi mesajla arkadaşınıza aktardığınızı şoföre hissettiriniz. Yanınızda telefonunuz yok mu ya da şarjınız mı bitti böyle bir durumda, tedirgin edici bir durum karşısında soğukkanlı davranınız. Panik yaptığınızı hissettirirseniz şoför korunaksız olduğunuzu hissedecektir. Bu gibi durumlara karşı en önemli detay araca bindikten sonra her daim az konuşmaktır. nereye gittiğinizi söyleyiniz, bu yer her daim büyük bir yer olsun. ama ne için gittiğinizi sona saklayınız. ola ki işler ters gittiğinde tedirgin olursanız. Şehirdeki ceza evini sorunuz. o size hayırdır diyecektir. siz de abinizin ya da babanızın ceza evinde olduğunu cinayetten içeride yattığını söyleyiniz. Şoför gereken mesajı alacaktır. Bu da kar etmedi mi mide bulantısı rolü yapıp mümkünse de çaktırmadan parmağınızı bademciğinize daldırıp araca kusmaya çalışınız ve aracı durdurup hava almanız gerektiğini söyleyiniz. Araç durur durmaz çantanızı alır mısınız almaz mısınız o artık durumun vahametine kalmış tabanları yağlayarak arkanıza bile bakmadan yola geriye doğru koşunuz.

0 yorum:

Yorum Gönder

Text Widget

Copyright © Azbilinir Published By Gooyaabi Templates | Powered By Blogger

Design by Anders Noren | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com