18 Ocak 2017 Çarşamba

Minimal Yaşamak

     Minimal yaşamak nedir?


Minimalist Yaşam: Kişinin doğa ve sistem nimetlerinden kendine yettiği kadarıyla faydalanarak hayatını devam ettirmesidir.Bunu yaparken olmazsa olmazları da gözardı etmemek gerekir. En önemli koşul, SAĞLIKTIR. Öncelikle kişi şunu bilmeli ki her şeyin başı sağlıktır. Az malzeme ile kimseye ihtiyaç duymadan yaşamak demek her zaman minimalist yaşam anlamına gelmemektedir. Belirli bir öncelik sıralaması yapılacak olunursa: Minimal Yaşam;
1 Sağlıklı yaşamınızı desteklemelidir.
2 Yaşam standardınızı olumlu anlamda desteklemeli (Hayatınızı kolaylaştırmalı. Olumlu bir düzene sokmalı.)
3. Çevrenizle, doğayla uyumlu olmalı, en azından olumlu katkılar sağlamalıdır.
4. Minimal yaşamak hayatta bulunan nimetlerden sadece bedeninizin ruhunuzun ihtiyacı olanı kadarını tüketmenizdir.
TERBİYE burada şunu iyi vurgulamak gerekiyor ki, minimalist yaşam için derin bir iç görüye, engin bir felsefi duruşa ihtiyaç vardır. Kişinin neye ne kadar ihtiyacı olduğunu belirlerken referans noktası ne olacak? A, kişisine göre bu 3 iken b kişisine göre 5 olabilir. Bu gayet mümkündür ve olmasında da bir sakınca yoktur ama durum gerçekten de o mudur? önemli olan nicelik değil niteliktir. Minimalizmin belirleyici referans noktası tüketimin NİTELİĞİ üzerinde belirli bir olgunlaşmaya varılmasıyla alakalıdır.

ÖRNEK: Ali büyükşehirde yaşıyordur. işe gidip gelmesi için bir araca ihtiyacı vardır. a kişisi bu aracı motor olarak belirlerken b kişisi otomobil olarak belirleyebilir. bu iş yerinin mesafesine iklim koşullarına göre değişebilir. burada önemli olan kişinin kendine ne kadar samimi olduğuyla alakalıdır. kişi illaki araba alması gerektiğini düşünüyorsa az yakıt tüketen gaz salınımı düşük olan, şehir trafiğinde rahat hareket edebileceği bir araba alabilir. Aynı durum motor için de geçerlidir. minimal yaşamak demek şu demek değildir. Hiçbir toplu taşıma aracının gitmediği ya da toplu taşıma aracı ile 2 saatte gidilen bir iş yerine yarım saatte kendi aracınla gidilebilecekken sırf minimalist olmak için araba almamak demek değildir. Kişi zaman, performans, fayda endeksini iyi değerlendirmelidir.
TAVSİYELER
1- ARAÇ KULLANIMI Tek toplu taşıma aracı ile ulaşılan yerler için özel araç kullanılmamalıdır.
2 GİYSİ Dolabınızda işiniz için özellikle gerekli değilse 3 parça giysi kombinasyonundan fazlasını bulundurmayın derim. örneğin 3 pantolon, 3 gömlek, 3 kazak 3 ceket, 3 ayakkabı. ve mümkünse bu giysiler birbiri ile kombine edilebilir özellikte olsun. yani elinizi herhangi bir pantolona attığınızda diğer elinizi de gözü kapalı bir gömleğe uzatabilmelisiniz, aynı şey ayakkabı için de geçerli. öyle saatlerce şunun üstüne bunu mu giysem şunu mu taksam derdi insanı en çok yoran şeylerin başında gelmektedir. Böylelikle 3 takım elbise çeşidi ile çok farklı kombinasyon elde etmişte olursunuz. Hiç kafa yormadan hem de..
3- ELEKTRİK Uzatma kablolarını düğmeli olanlardan kullanın. cihazla işiniz bittiğinde kolay kapatılabilir olsun. örneğin tv setini komple şebekeden kesmiş olursunuz. az da olsa gereksiz enerji tüketiminin önüne geçersiniz.
4 SU şebekesini evinize giren ana vana dan belirli oranda kısınız. fark etmeden elimizi ya da mutfakta kap-kacağı yıkarken fazla su tüketmemiş olursunuz.
5- DOĞALGAZ, dairenizin ya da evinizin ısı yalıtımını iyi yapmalıdır. kombiyi kontrollü ve belirli bir ayarda kullanmalısınız. unutmayın ısınan hava yukarı çıkar bu nedenle sıfırdan ev yaptıracaksanız mümkünse yerden ısıtmayı tercih ediniz.
6- İNSAN adam gibi, has olanından bir elin beş parmağını geçmeyecek sağlam arkadaşınız olması kişiye yeter de artar. bunun dışındaki pek çok kişi sizin hayatınızda sadece siz istediğiniz zamanlarda karşılıklı iyi niyet ekseninde kısa sürelerle yer almalı.
UNUTMAYIN:SEVDİKLERİNİZE SİZİ SEVENLERE daha fazla zaman ayırmanız için en önemlisi hayatınızdaki gereksiz zaman alıcı araçları en aza indirmenizdir. Siz sistemi nasıl kurarsanız hayatınız da o kadar olur. Çünkü: SİSTEMSİZSİNİZ

0 yorum:

Yorum Gönder

Text Widget

Copyright © Azbilinir Published By Gooyaabi Templates | Powered By Blogger

Design by Anders Noren | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com