6 Ocak 2017 Cuma

Farkında mısınız?

Farkında mısınız?


Günümüz insanının en büyük problemi "farkındalık" sorunudur.  
Nedir farkındalık? 
Kendi'nin farkında olmak demek içinde neleri barındırır? 
Bu sorular daha da çoğaltılabilir. Nihayetinde asıl soru şudur ki insan neyi arıyor, ya da insan neyi bekliyor? Nihai amaç nedir? Yaşadığı hayatın ne kadar farkındadır? Kendinden beklentisi, hayattan beklentisi nedir. En sonunda da İnsan kimdir-nedir ve Yaşam-hayat nedir?

Varoluş sorunsalı olan her bireyin hayatının belirli dönemlerinde kendine sorduğu bu sorular uzar gider. Lakin ne kadar uzasa da en sonunda bir noktada düğümlenir. Bu kördüğüm nokta ise: "yaşamak zorunda olma" durumudur. Kişi önünde iki seçenek vardır. yaşam ve ölüm. Her nefeste yaşamayı seçmiş oluyoruz ve aldığımız her nefes kendinden sonra gelen nefesi yapılandıran konumundadır. Yani her nefes, kendinden sonra gelen nefesi doğurur.


Nefes alma, zorunluluk, düşünme, sorular sorma, cevap arama, cevap bulamama... Bütün bu yalın varoluş biçimleri yaşama dair olan şeylerdir. Ölüm ve ölüm korkusu ise başlı başına ayrı bir olgudur.  "Ya hayattasındır ya da ya da ölü." diye bir cümle kuramazsın aslında. Olmayana dair kimse bir şey bilemez çünkü ancak tahmin edebilir.
Her tahmin ise acizliktir nihayetinde. Yaşam genel olarak bir acizliktir diyebilir miyiz o halde? Ölümün, olmayanın bilinmezliği karşısında, tahminlerle kendini avutan yaşam, tam bir fiyaskodur. 

Yaşam acizlik ise neden yaşıyoruz, ya da neden intihar etmiyoruz?
Cevap çok basittir; çünkü insan acizdir. En baştan beri sorduğumuz sorulara elle tutulur bir cevap veremediğimiz gibi saçma sapan tahminlerle ölümün karizmasına, olmayanın netliğine, hiçliğine bulaşmaktan da geri durmuyoruz. Bu ve bunun gibi daha pek çok davranış biçimi insanın ne kadar aciz olduğunun en büyük göstergesidir.

İnsan Acizdir.
Bunu kendine söyleyebilen kişi, zavallılığının farkında olan kişi bir şeye sığınma ihtiyacı gütmüştür. Buna çeşitli tanımlar yüklemiş, türlü senaryolar üretmiştir. Hepsi ama hepsi acizliğinden kaynaklı boşluğu daha güçlü bir fenomenle doldurma kaygısından başka bir şey değildir.
Yani tanrı yok mudur?
"Vardır ya da yoktur" demek neyi değiştirecek?Tanrı değilsen bunu tam olarak nereden bilebilirsin ki?
Ölüm değilsen, yani ölmeden ölümün bilinemeyeceği gibi. Yaşam dediğimiz içinde bulunduğumuz sürecin ne olduğunu bilemeyen kavrayamayan bir insanın hiç örmediği tatmadığı tecrübe etmediği bir şey hakkında onca şey iddia etmesi ne kadar komik bir durumdur.

"Sistemsizsiniz"

0 yorum:

Yorum Gönder

Text Widget

Copyright © Azbilinir Published By Gooyaabi Templates | Powered By Blogger

Design by Anders Noren | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com