20 Ocak 2017 Cuma

Dünya'nın En Büyük İkinci Kanyonu Türkiye'de
Ulubey Kanyonu
Ankara'dan İzmir'e gidenler Uşak şehir merkezinden sola dönüp 30 km gidince Ulubey İlçesine varır. İlçe 5 bin nüfuslu küçük bir kasaba yerleşkesi kıvamındadır. Şirin bir iç ege kazası olan yerleşkede herkes hayatından çok memnundur. Ekonomik kriz olsun olmasın yöredeki tarım arazilerinin kişi başına düşen oranının yüksekliği bölgede ekin ve tarım arazilerinden kazanılan karın yüksek olması ve hayvancılığın gelişmiş olması nedeniyle insanların rahat bir yaşam sürdüğü söylenebilir.

Roma ve Büyük İskender dönemlerinden kalma tarihi yerlere de (Roma Hamamı-Aksa Köyü, Blandos Harabeleri-Sülümenli Köyü) ev sahipliği yapmaktadır. Derin vadilerle çevrili çam ormanları ile Ulubey İlçesi yaşanılası ender iç ege yerleşkelerine-köylerine sahiptir. Özellikle Kurudere-Kızlık, Hanyeri, Aksaz Köyleri doğa ile yaşamın iç içe olduğu eşsiz güzellikte manzaralarla nefis yaşam ortamları sunmaktadır. 


Ulubey İlçesin'de öyle bir yer var ki dünya üzerinde Amerika'daki Büyük Kanyondan sonra uzunluğu en fazla olan kanyondur (75 km). Ulubey Özel İdare Müdürlüğü'nün üstün çabaları ile geçen yıllarda vadiye enfes bir cam balkon sistemi kazandırılmıştır. Türkiye'de başka bir eşi benzeri daha olmayan derinliği 130-170 mt arasında değişkenlik gösteren bu Ulubey Kanyonu her geçen gün artarak devam eden turiste keyifli bir seyir imkanı sunmaktadır.


0 yorum:

Yorum Gönder

Text Widget

Copyright © Azbilinir Published By Gooyaabi Templates | Powered By Blogger

Design by Anders Noren | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com